Κυριακή, 26 Ιουλίου 2015 12:40

Χάλκινοι πανελληνιονίκες οι Ναουσαίοι Γιώργος Τεσσαρομάτης και Παύλος Μπόφτσης

Δυο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι δυο Ναουσαίοι αθλητές του στίβου και πρώην αθλητές της Γυμναστικής Ένωσης Νάουσας, Γιώργος Τεσσαρομάτης και Παύλος Μπόφτησς, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών Γυναικών που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Ο Γιώργος Τεσσαρομάτης, αθλητής πλέον του ΠΑΟΚ Θεσσσαλονίκης κατέκτησε την τρίτη θέση  στον τελικό του ύψους, με άλμα στα 2,05 μ.

Ο Παύλος Μπόφτσης, αθλητής του Ελευθερίου Βενιζέλου Κρήτης, στον τελικό του τριπλούν, κατέλαβε την τρίτη θέμα με επίδοση 15,73 μ.

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στον ακοντισμό η Βεροιώτισσα Σοφία Υφαντίδου

Ακόμη, πρωταθλήτρια Ελλάδος στον ακοντισμό γυναικών αναδείχθηκε η Σοφία Υφαντίδου του Φιλίππου Βέροιας. Στον τελικό του αθλήματος με επίδοση 56,54 μ. κατέλαβε την πρώτη θέση.

Την τρίτη θέση στον ακοντισμό κατέκτησε  ακόμη μια αθλήτρια από την Ημαθία, η Κλόντια Μπουσγκιοκάι του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια με 47,86 μ.

Δεύτερη στο μήκος η Αλεξανδρινή  Έφη Κολοκυθά

Τέλος Την δεύτερη θέση στον τελικό του μήκους κατέκτησε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου η Έφη Κολοκυθά της Αλεξάνδρειας. Η επίδοση της Ημαθιώτισσας αθλήτριες ήταν 6,34 μέτρα.