Παρασκευή, 05 Οκτωβρίου 2018 18:30

Μπάσκετ: Ζαφειράκης Νάουσας -ΙΚΑΡΟΙ Γιαννιτσών 67-60,το Σάββατο εκτός με ΑΓΕΠ Κατερίνης

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Ζαφειράκη καθώς επιβλήθηκε με 67-60 επί του πολύ ισχυρού Ικάρου Γιαννιτσών.

Με περίσσιο πάθος η ομάδα του Ν. Τούφα υπερίσχυε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βγάζοντας πολύ ενέργεια στην άμυνα και βάζοντας καλάθια με ομαδική δουλειά.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Ζαφειράκης από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ και έως το τέλος το διατήρησε με διαφορές που κυμαινόταν στους 7-8  πόντους. Η πρεμιέρα του Καπνά στην ομάδα ήταν ιδανική, καθώς  παρέσυρε τους συμπαίκτες του στο γρήγορο και πιεστικό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ν.Τούφας ''έριξε'' στο παρκε τους Σκουλαριώτη-Διντση-Καπνά-Τούφα και Ζαχαριάδη. Με αρκετή πίεση στους αντίπαλους ''κοντούς'' ο ΖΑΦ κατάφερε με Ζαχαριάδη-Τούφα-Σκουλαριώτη να σκοράρουν 13π, έναντι 8 των αντιπάλων. Η συνέχεια ήταν πιο αποδοτική . Με Σιδηρόπουλο, Ζαχαριάδη και Μουρατίδη να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα, η ομάδα ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά 21-8. Μετά από time-out  των φιλοξενούμενων η ομάδα δέχτηκε ένα σερί 0-8 και το σκορ έγινε 21-16. Ο Βάιγγαντ με τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου από τα 10μέτρα, διαμόρφωσε το σκορ στο 35-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα  συνέχισε με ίδια την συνταγή. Πολύ πίεση στην περιφέρεια και γρήγορες επίθέσεις. Οι Τούφας, Σκουλαριώτης , Ράπτης έβαλαν σουτ με προσωπικές ενέργειες διατηρώντας την ομάδα μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών έκανε επιστροφή με 3 διαδοχικά τρίποντα , ρίχνοντας την διαφορά στους 4π , 2,30 πριν την λήξη. Με ηρεμία και σωστές επιλογές στην επίθεση η ομάδα βρήκε λύσεις και έτσι κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Με νέες ψηφιακές  στολές εμφανίστηκε η ομάδα στο παρκέ. Ο Μπαξεβάνος Φ&Μ θα ναι ο Μέγας χορηγός της φετινής προσπάθειας  που ανέλαβε την ένδυση  του αντρικού τμήματος.

Επόμενος αντίπαλος η ομάδα της ΑΓΕΠ  Κατερίνης το Σάββατο στις 18.00 εκτός έδρας.

ΣΥΝΘΕΣΗ (ΤΟΥΦΑΣ Ν-ΠΟΥΡΛΙΔΑΣ) Ζαχαριάδης-Τούφας-Παυλίδης-Ράπτης-Σκουλαριώτης-Σιδηρόπουλος-Βαδόλας-Νικολαίδης-Μουρατίδης-Βάϊγκαντ-Δίντσης-Καπνάς

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Φιλικών συνέχεια για την ακαδημια του Ζαφειράκη. Το προηγούμενο Σάββατο αγωνίστηκε με τον ΑΟΚ Βέροιας το τμήμα των 2006-07. Αυτό το Σάββατο-Κύριακο θα φιλοξενήσει  την ομάδα της Έδεσσας και της Σκύδρας. Τα τμήματα που θα πάρουν μέρος το Σάββατο με την Έδεσσα είναι των κοριτσιών (10.00-11.00), 2006-07 (11.00-12.00) και 2009-10 (12.00-13.00).Την Κύριακη με την ομάδα της Σκύδρας θα ξεκινήσουν τα ματς οι 2006-07(10.00-11.00), 2009-10 (11.00-12.00) και οι 2005 (12.00-13.30) .