Σάββατο, 09 Απριλίου 2022 22:13

Τo TAEKWON-DO της Νάουσας στην κορυφή της Ευρώπης

Μεγάλες επιτυχίες πέτυχε το Taekwon-doτης Νάουσας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξήχθη από 28 Μαρτίου έως 1 Απριλίου στο Porecτης Κροατίας. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο πανέμορφο κλειστό στάδιο «HalaZatika» και σ’ αυτήν συμμετείχαν 500 αθλητές από 27 χώρες.

Ο Αθλητικός Γυμναστικός Σύλλογος Taekwon-doΝάουσας συμμετείχε στην διοργάνωση με δύο αθλητές οι οποίοι με την απόδοση τους τίμησαν το εθνόσημο και έκαναν την πόλη μας υπερήφανη. Η Δημητριάδου Νένα στην πρώτη ευρωπαϊκή της εμφάνιση και στην ηλικιακή κατηγορία των Νεανίδων 14-15 ετών κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο στα ομαδικά τουλ και ένα χάλκινο μετάλλιο στα ατομικά τουλ 1 DAN. Επιβλητική εμφάνιση από τον προπονητή του Συλλόγου Δημητριάδη Παναγιώτη ο οποίος στην κατηγορία Silverτων Βετεράνων 40-49 ετών κατέκτησε πέντε μετάλλια, δύο χρυσά (ατομικά τουλ, ατομικά sparring-73 kgr.) και τρία ασημένια (ομαδικά τουλ, ομαδικά sparring, ομαδικά τεστ δύναμης). Η Ελλάδα κατέκτησε πανάξια την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, αποδεικνύοντας ότι αποτελεί μία από τις κορυφαίες δυνάμεις στο χώρο του Ευρωπαϊκού και Παγκόσμιου Taekwon-do.