Πέμπτη, 26 Μαϊος 2022 21:15

Νάουσα Βέρμιο Trail: 18ος Δρόμος Θυσίας Ηρωικής πόλης Νάουσας

Ασφαλώς και δεν θα μπορούσε να λείψει αυτή η ομάδα απ' τον τόπο της. Με πολυπληθή ομάδα λοιπόν και τις περισσότερες διακρίσεις συμμετείχε την Κυριακή 22 Μαϊου στον 18ο δρόμο θυσίας ο Α.Σ. Νάουσα Βέρμιο Trail δείχνοντας με εμβληματικό τρόπο ότι δεν οργώνει μόνο βουνά αλλά στρώνει κι άσφαλτο!

Για την ιστορία ο σύλλογος συμμετείχε στα 9χλμ με τον Φραγγόπουλο Γαβριήλ να καταλαμβάνει την 5η θέση στην γενική κατάταξη και 3η θέση ηλικιακής κατηγορίας με χρόνο 38':52". Στην 12η θέση της ίδιας απόστασης ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Μπαξεβάνος Φίλλιπος με χρόνο 47':39" .Στην 21η θέση γενικής και 2η θέση στις γυναίκες τερμάτισε η Φραγγοπούλου Σμαρώ με χρόνο 53':49" καταλαμβάνοντας και την 1η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία. Στον αγώνα συμμετείχαν σύνολο 34 αθλητές.

Στην μικρότερη απόσταση , αυτή των 6χλμ αγωνίσθηκαν οι περισσότεροι αθλητές του συλλόγου ( 10 στο σύνολο ) με τον Τζιώνα Δημήτριο να κάνει ξεκίνημα στους τερματισμούς τερματίζοντας στην 2η θέση της γενικής κατάταξης και 1η θέση ηλικιακής κατηγορίας με χρόνο 24':16". Στην 12η θέση και 3η θέση ηλικιακής κατηγορίας τερμάτισε ο Καναράκης Θεόδωρος με χρόνο 30':59". Συνέχεια και στην 15η θέση έδωσε ο Μπιλιούρης Γεώργιος με χρόνο 31':48" δίνοντας την σκυτάλη στην μικρότερη δρομέα του συλλόγου την Καραμπινέση Νικολέτα η οποία κατέλαβε την 16η θέση γενικής κατάταξης και με χρόνο 32':16" κέρδισε των αγώνα στις γυναίκες ( 1η θέση )  καταλαμβάνοντας παράλληλα και την 1η θέση στην ηλικιακή της κατηγορία. 21ος έφτασε ο Παρίζας Ευάγγελος καταλαμβάνοντας και την  3η θέση ηλικιακής κατηγορίας με χρόνο 34':39". Να υπογραμμίσουμε ότι ο Παρίζας Ευάγγελος βραβεύθηκε ξεχωριστά από τον Δήμο της πόλης μας με τιμητική πλακέτα για τα 18 συναπτά έτη συμμετοχής του στον δρόμο θυσίας. Ο Δημητρίου Κωνσταντίνος έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 36':01" καταλαμβάνοντας την 25η θέση και λίγο αργότερα και στην 31η θέση και 2η θέση ηλικιακής κατηγορίας τερμάτισε η Μάντσου Ελένη με χρόνο 37':55". Στην 37η θέση και στον πρώτο του τερματισμό έφτασε ο Τρίψης Γεώργιος με χρόνο 39':31" . Στην 40η θέση και με χρόνο 39':55" τερμάτισε επιτυχώς ο Κουζλακίδης Εμμανουήλ. Την αυλαία έριξε η Φραγγοπούλου Νικολέτα τερματίζοντας στην 52η θέση με χρόνο 42':46" . Στον αγώνα συμμετείχαν σύνολο 61 αθλητές.

Στον αγώνα επίσης έδωσαν το στίγμα τους ως εθελοντές εκ μέρους του Α.Σ. Νάουσα Βέρμιο Trai ο Παρίζας Κωνσταντίνος με την σύζυγο του Συμεωνίδου Ιφιγένεια και τον Λούκα Γεώργιο.

Συγχαίρουμε θερμά όλους τους εθελοντές - αθλητές του συλλόγου μας για το βροντερό παρών που έδωσαν και τους ευχόμαστε ανάλογη και ακόμα πιο δυνατή συνέχεια.