Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 18:04

Μεγάλη νίκη των Γυναικών επί του Α.Ο.Α. Καστοριάς!

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η (νεανική) ομάδα του τμήματος Γυναικών Ζαφειράκη Νάουσας, που επιβλήθηκε με 29-27 της Καστοριάς σε παιχνίδι για την Α2 Εθνική Γυναικών. Παρά το εις βάρος τους σκορ του α’ ημιχρόνου με ψυχραιμία κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη.

Ειδικότερα, όπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ, ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά  για τις αθλήτριες του Ζαφειράκη που σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ και προσπαθούσαν να φτάσουν τη φιλοξενούμενη ομάδα της Καστοριάς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το πρώτο μισό του αγώνα έληξε 10-15 υπέρ της Καστοριάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα οι αθλήτριες του Ζαφειράκη,χάρη στη μεγάλη ψυχραιμία που έδειξαν, αλλά και στις οδηγίες του “προπονητικού διδύμου” της ομάδας Παπουτσή Φώτη και Ρότζιου Πέτρου, κατάφεραν να φέρουν το ματς “στα ίσα” και να προηγηθούν στα τελευταία λεπτά του αγώνα με δύο γκολ διαφορά. Έτσι το παιχνίδι, έληξε με σκορ 29-27, με την νικήτρια ομάδα του Ζαφειράκη να έχει διαβάσει καλά την άμυνα της αντίπαλης ομάδας και να πετυχαίνει στο δεύτερο μισό του αγώνα 19 τέρματα.

Σε πολύ καλή μέρα ήταν οι αθλήτριες μας Κοτζαχρήστου, Κυριακίδου και Κώστα.

Τα πεντάλεπτα : 0-2, 3-5, 5-7, 5-9, 8-11, 10-15 ( ημίχρονο ), 15-15, 17-17, 20-19, 22-22, 26-26, 29-27.

Διαιτητές : Σαπαλίδης-Ηλιάδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ :  Κοτζαχρήστου 5, Παπαφώτη 2, Ντερβίσι 3, Κυριακίδου 7, Αχμέτι, Μισιρλή, Ψάρρα, Κώστα 9, Τσαρνούχα, Τσιάτζιου, Μαργκιοκάϊ 2, Αλαίτση 1.

ΑΟΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Θώμου, Χαντζή 2, Καπαγερίδου , Λάτσου 2, Γκρίζη, Γουρζάνη, Γιούπα 5, Παπουτσίδου 6, Κλεφτοδήμου, Μπαλιάκα 7, Σιάντση 5.