Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023 17:33

Έξι μετάλλια για το TAEKWON-DO της Νάουσας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ιταλίας!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Τεράστιες διεθνείς επιτυχίες κατέκτησε το Taekwon-doτης Νάουσας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξήχθη από 17 έως 23 Απριλίου στην πόλη Jesoloτης Ιταλίας. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο πανέμορφο κλειστό στάδιο «PalazzoDelTurismo» και   σ’ αυτήν συμμετείχαν 700 και πλέον αθλητές από 30 χώρες.

Ο Αθλητικός Γυμναστικός Σύλλογος Taekwon-doΝάουσας συμμετείχε στην διοργάνωση με δύο αθλητές οι οποίοι με την απόδοση τους, για μια ακόμη φορά, τίμησαν το εθνόσημο και έκαναν την πόλη μας υπερήφανη. Η Δημητριάδου Νένα, στην δεύτερη ευρωπαϊκή της εμφάνιση στην ηλικιακή κατηγορία των Νεανίδων, κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο στα ομαδικά τουλ και ένα χάλκινο μετάλλιο στα ατομικά τουλ 2 DAN, πετυχαίνοντας ακριβώς ότι και πέρσι στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κροατίας. Την καλύτερη του εμφάνιση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση πραγματοποίησε ο προπονητής του Συλλόγου Δημητριάδης Παναγιώτης ο οποίος στην κατηγορία των Βετεράνων κατέκτησε συνολικά τέσσερα μετάλλια, τρία χρυσά (ατομικά τουλ, ατομικά sparring-73 kgr. & ομαδικά sparring) και ένα ασημένιο στα ομαδικά τεστ δύναμης, κερδίζοντας για μια ακόμη χρονιά την αναγνώριση και τον σεβασμό από συναθλητές και ξένους αντιπάλους. Η Ελλάδα κατέκτησε πανάξια την 1η θέση στην Γενική Κατάταξη, αποδεικνύοντας ότι αποτελεί μία από τις κορυφαίες δυνάμεις στο χώρο του Ευρωπαϊκού και Παγκόσμιου Taekwon-do.