Σάββατο, 04 Φεβρουαρίου 2017 21:35

Έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και "καθάρισε" το ματς με την Αλεξάνδρεια ο Ζαφειράκης στο μπάσκετ (video)

Σ'' ένα παιχνίδι που δεν έτρεφε δάφνες ποιότητας ο μέτριος Ζαφειράκης Νάουσας μέχρι το 30' και ο πολύ καλός στο 4ο και τελευταίαο δεκάλεπτο "καθάρισε" το ματς με την Αλεξάνδρεια στο "Κλειστό", κερδίζοντας με  59-48 (ημιχρ. 29-26).

Οι Τούφας - Πουρλίδας ξεκίνησαν το ματς με μια νεανική πεντάδα καθώς και η Αλεξάνδρεια αγωνίζεται επι τω πλείστον με νεαρούς παίκτες στη σύνθεση της. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό επιθετικά και για τις δυο ομάδες καθώς για αρκετά λεπτά το σκορ ήταν 2-3. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν μπήκαν οι "παλιοσειρές" Σκουλαριώτης, Σιδηρόπουλος, Μουρατίδης, Βάινγκαντ και Ζιάννης, τα πράγματα καλυτέρεψαν δίχως όμως η ομάδα της Νάουσας να καταφέρει να ξεφύγει στο σκόρ 29-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παραδοσιακά ο Ζαφειράκης έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους στο σκορ (40-32). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια δεν κατάφερε να μειώσει και στο τέλος η διαφοφρά μεγάλωσε 59-48.

Καλύτεροι για τον Ζαφειράκη οι Ζαχαριάδης, Σκουλαριώτης, Σιδηρόοπουλος, Μουρατίδης και Βάινγκαντ.