Κατάλαβα!

Ειδήσεις σε τίτλους

Πέμπτη, 04 Απριλίου 2019 20:45

Ισοφάρισε 1-1 ο Ζαφειράκης τη σειρά αγώνων στο Χάντμπολ, την Κυριακή ο 3ος κρίσιμος αγώνας στο Κιλκίς

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ  26-25

Σε έναν αγώνα θρίλερ εξελίχθηκε ο 2ος ημιτελικός των playoffόπου χρειάστηκε δεκάλεπτη παράταση με τον Ζαφειράκη να παίρνει τη νίκη και να στέλνει τις ομάδες σε 3ο αγώνα.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ ΝΑΟΥΣΑΣ παρακολούθησαν ένα εκπληκτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Μέχρι το 25΄  οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Ζαφειράκη με ένα ξέσπασμα και  έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα και τον τερματοφύλακα Μπουμπουλέντρα Θάνο πήρε προβάδισμα 5 τερμάτων κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 12 – 7.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ζαφειράκης ξεκίνησε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση κρατώντας μία διαφορά 5 τερμάτων η οποία στο 50΄έφτασε τα 6 τέρματα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα φτάσει σε μία εύκολη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κάποια λάθη και οι απανωτές δίλεπτες αλλά δίκαιες αποβολές έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Κιλκίς να ροκανίσει τη διαφορά στο 1 τέρμα στο 59:50 με τον Ζαφειράκη να προηγείται με 22 – 21 και να έχει την κατοχή μπάλας.

Στο χρονικό αυτό σημείο ο Διδασκάλου υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και παρεμπόδιση αντιπάλου η οποία τιμωρείται βάσει κανονισμού στα τελευταία 30΄΄ με κόκκινη κάρτα και εκτέλεση πέναλντι.

Έτσι σε νεκρό χρόνο το Κιλκίς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22 – 22 στέλνοντας το ματς σε δεκάλεπτη παράταση.

Στο 1ο πεντάλεπτο της παράτασης και οι δύο ομάδες είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες με το Κιλκίς να ευστοχεί και να παίρνει το προβάδισμα με 22 – 23.

Στο 2ο πεντάλεπτο της παράτασης ο Ζαφειράκης ήταν πιο αποφασισμένος και κατάφερε να ισοφαρίσει μισό λεπτό πριν το τέλος και ενώ το Κιλκίς είχε την κατοχή στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Χατζηγεωργίου έκλεψε την μπάλα και προσπαθώντας να βγεί στην αντεπίθεση 2 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος πήρε το φάουλ από αντίπαλο που σύμφωνα με τον κανονισμό είναι κόκκινη κάρτα και εκτέλεση πέναλντι όπως ακριβώς είχε συμβεί στην ισοφάριση του Κιλκίς.

Σε νεκρό χρόνο ο Βλάχος Δημήτρης με τρομερή ψυχραιμία και εκτέλεση λόμπα σκόραρε ,με τους παίχτες αλλά και τους φιλάθλους να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν έξαλα τη νίκη.

Ήταν ίσως το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς και σε αυτό βοήθησαν και οι δύο ομάδες αλλά και οι πολύ καλοί διαιτητές  κ. Μιχαηλίδης & Κατσίκης .

Για τον Ζαφειράκη ο οποίος ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη ,πολύ καλή εμφάνιση από όλους με τον τερματοφύλακα Μπουμπουλέντρα Θ σε εκπληκτική μέρα και 1ο σκόρερ τον Βλάχο Δ.

Επίσης να σημειώσουμε και την επανεμφάνιση μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα του Σιδηρόπουλου Αχιλλέα η οποία ήταν αρκετά καλή πετυχαίνοντας και  τέρμα .

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημχ.) 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22.  Παράταση : 22 -23 , 26 – 25 τελικό

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Βακκάς 4, Πετρίδης 3,Μήτσικας , Τσαγκέρας, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Σιδηρόπουλος 1,Πινακούδης, Τζουβάρας , Σιούλης,Σιαμίδης , Μπουμπουλέντρας τ/φ

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουσίδης, Β. Τοκατζόγλου Β 4, Σ. Φαχουρίδης Α 2, Γιαβασίδης 3, Α. Φαχουρίδης 1, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Μαυρόπουλος , Βιολιτζής 1, Πιστόλας,  Βαφειάδης.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης - Κατσίκης .

, Δίλεπτα: 8-2, Πέναλτι: 7/9-2/5

Την Κυριακή 7/4/2019 ώρα 18.00 ο Ζαφειράκης θα παίξει 3ο ημιτελικό αυτή τη φορά στο Κιλκίς με στόχο τη νίκη ή οποία θα του δώσει το εισητήριο για τον τελικό των playoff.

Το τμήμα χάντμπολ καλεί τους φιλάθλους να ακολουθήσουν την ομάδα βοηθώντας την να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη.

Θα υπάρξει οργανωμένη μετακίνηση με λεωφορείο το οποίο θα ξεκινήσει στις 15.00μ.μ από την πύλη του πάρκου.