Ειδήσεις σε τίτλους

Σάββατο, 09 Ιανουαρίου 2016 19:13

Στην κορυφή η Νάουσα, μεγάλο «διπλό» για Αχιλλέα (πλούσιο φωτορεπορτάζ)

(1 Ψήφος)

Την μοναξιά της κορυφής στην Α1 ΕΠΣΗ απολαμβάνει η Νάουσα η οποία κέρδισε με 2-0 το Ροδοχώρι εντός έδρας και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα της Ειρηνούπολης που έφερε ισοπαλία 3-3 στην έδρα της με την Χαρίεσσα, βρέθηκε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Ακόμη, όσον αφορά τις υπόλοιπες ομάδες του διευρυμένου Δήμου Νάουσας, ο Αχιλλέας πήρε σπουδαίο «διπλό» μέσα στον Κοπανό ενώ η Επισκοπή ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από τον Άραχο.

ΝΑΟΥΣΑ – ΡΟΔΟΧΩΡΙ 2-0

Σημαντική νίκη για τη Νάουσα η οποία την ανέβασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα απέναντι στο μαχητικό Ροδοχώρι με 2-0.

Η ομάδα του Γιάννη Κερλίδη  δεν πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση, καθώς ήταν επηρεασμένη από την μεγάλη διακοπή των εορτών, παρόλα αυτά, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε δυο γκολ, είχε δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες και πήρε δίκαια τη νίκη.

Το Ροδοχώρι  πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και έδειξε πως είναι μια ομάδα συνόλου που ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο.

Χαρακτηριστικό ήταν πως μετά το τέλος του ματς όλοι οι παίκτες της Νάουσας χαιρέτισαν εγκάρδια τον πρώην προπονητή τους Δημήτρη Χαλκιά, ο οποίος πλέον κοουτσάρει το Ροδοχώρι.

Το φιλμ του αγώνα

9’ Κάθετη πάσα του Τασιώνα στον Συμπεθέρη, το σουτ του απέκρουσε ο Κίτσιος, ο Παπατάνος σούταρε, νέα απόκρουση του Κίτσιου, νέο σουτ του Παπατάνου η μπάλα άουτ.

25’ Σέντρα του Ζούρκου την τελευταία  απόκρουσε ο Μάραντης

30’ Σουτ του Καφέ έδιωξε ο Κίτσιος.

38’ Εκτέλεση  φάουλ του Μουρίκι, κεφαλιά του Καφέ η μπάλα άουτ.

39’ Εκτέλεση φάουλ του Ίντου, κεφαλιά του Μπάκανου μπλόκαρε ο Ιωακειμίδης.

45’ Σέντρα του Παπαδή, έδιωξε σωτήρια ο Περηφανόπουλος

53’ Σέντρα του Σαρηγιαννίδη, το πλασέ του Καφέ έφυγε ελάχιστά άουτ από την εστία του Κίτσιου.

55’ Σουτ του Μπάκανου η μπάλα άουτ.

59’ Ο Αβραμόπουλος από το ύψος του πέναλτι, σούταρε  και στη γραμμή έδιωξε σωτήρια ο Μάραντης.

63’ Κόρνερ του Σαρηγιαννίδη, κεφαλιά του Βλαχοδήμου, απόκρουση του Κίτσου η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.,

64’ Σέντρα του Παπαδή, ο Ουέλιγκτον αφύλακτος στη μικρή περιοχή καθυστέρησε και πρόλαβε ο Περηφανόπουλος

68’ Σέντρα του Αβραμόπουλου, ο Καφές σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

69’ Εκτέλεση φάουλ του Ουέλιγκτον, η μπάλα άουτ.

73’ Ο Καφές με πολύ ωραίο σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Κίτσιο, ανοίγοντας το σκορ για τη Νάουσα.

74’ Γκολ «ποίημα»  από έναν από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας τον Πατατούκα ο οποίος με αλλεπάλληλες ντρίπλες «χόρεψε» τον Μάραντη και πλάσαρε ιδανικά τον Κίτσιο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τη Νάουσα.

89’ Ο Κακούδης βρήκε ωραία τον ακάλυπτο Ουέλιγκτον μέσα στην περιοχή αλλά πριν αυτός σκοράρει έδιωξε σωτήρια ο Πατατούκας ο οποίος είχε γυρίσει από την επίθεση στην άμυνα.

92’ Σέντρα του Πατατούκα, ο Αδάμος Βλαχοδήμος έπιασε ωραίο γυριστό σουτ αλλά ο Κίτσιος απέκρουσε σε κόρνερ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τρέβλας με βοηθούς τους Ασβεστάρα και Παζαρτζικλή.

ΝΑΟΥΣΑ: Ιωακειμίδης, Παπατάνος, Σαρηγιαννίδης, ΖΟΥΡΚΟΣ, Περηφανόπουλος, Συμπεθέρης, ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ, Μουρίκι (73’ Πατατούκας), Τασιώνας (46’ Αδ. Βλαχοδήμος), Καφές, Λαμπριανίδης (80’ Νίκου).

ΡΟΔΟΧΩΡΙ: Κίτσιος, Παρηγορίδης, ΜΑΡΑΝΤΗΣ, ΤΣΑΓΓΕΡΑΣ, Γιάτσος, Μπάκανος (65’ Κακούδης Δ.), Ουέλιγκτον, ΠΑΠΑΔΗΣ (83’ Κακούδης  Χρ.), Ρίσου, Κοτζαχρήστος, Ίντος.

Φωτορεπορτάζ

Ο Πατατούκας κάνει το 2-0 για τη Νάουσα

ΚΟΠΑΝΟΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑ 0-1

Μεγάλη νίκη του Αχιλλέα Νάουσας μέσα στον Κοπανό με 0-1 σ ένα ματς  που ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και ένταση στο δεύτερο.

Στο πρώτο ημίχρονο  κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες αλλά δεν παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αχιλλέας κατάφερε να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 46’ με τον Χρ. Βακαλίδη (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 51’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν ενώ είχαν και δοκάρι στο 55’. Τελικά όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν  την άμυνα του Αχιλλέα που πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη.